Atrakcyjność wyglądu stron internetowych jest dla twórców bardzo ważna. Do niektórych firm zatrudniane są nawet całe kadry grafików. Ich praca może być bardzo zróżnicowana, w zależności od tego czym się zajmują. Część może pracować w sposób dobrze znany wszystkim z dzieciństwa. Mowa tu o standardowym tworzeniu różnego rodzaju grafik różnego rodzaju narzędziami fizycznymi na papierze. Tego typu prace, szczególnie te tworzone przez wybitnych artystów, przez to, że wyglądają naprawdę dobrze, przyciągają dobrze wzrok (świetnie wykonując swoją robotę). Jedynym problemem takiego typu grafiki jest jej uniwersalność. Aby gotową grafikę tego typu przenieść do programu komputerowego w którym twórca projektuje na przykład stronę internetową, należy użyć dobrego, zazwyczaj drogiego sprzętu, a po skończonym procesie i tak grafika w programie nie będzie w pełni oddawać oryginału. Jak zatem uczynić ten proces bardziej wydajnym i łatwiejszym? Wszelkie problemy na tym polu rozwiązuje grafika komputerowa.
Typy grafiki
Istnieją 2 typy grafiki komputerowej: wektorowa oraz rastrowa (bitmapowa). Grafika wektorowa to po prostu zapis matematyczny za pomocą wektorów grafiki, którą chcemy przedstawić. Programy umożliwiające pracę nad grafiką wektorową to na przykład: Adobe Illustrator, CorelDRAW czy Inkscape. Proces tworzenia grafik rastrowych to po prostu skalowany w konkretnej rozdzielczości obraz zapisywany w bitach (0 lub 1), to oznacza, że będzie ukazywana w tej samej rozdzielczości w jakiej została utworzona, czyli będzie uniwersalna tylko dla danej grupy rozdzielczości. Grafikę wektorową, jako że jest tylko matematycznym zapisem projektu, można dowoli kalibrować i dostosowywać do wybranej rozdzielczości. Zapewnia to przedstawianie obrazu w pełnej okazałości na każdym ekranie.
Jak się to robi?
Pozostaje jeszcze pytanie: Jak przebiega proces wykonywania grafiki komputerowej? W wypadku tworzenia grafiki rastrowej sprawa ma się następująco: twórca za pomocą odpowiedniego narzędzia (od podstawowych myszek komputerowych aż po tablety graficzne) kreśli linie, które zapisywane są w programie jako zera i jedynki. Liczba tych znaków jest ograniczona tak bardzo, jak przestrzeń, w której autor tworzył daną grafikę. Proces tworzenia grafiki wektorowej jest bardzo podobny. Różni się między innymi formą zapisu – w grafice wektorowej zamiast zapisywania obrazu w bitach, grafika jest utrwalana jako wzory matematyczne wektorów.
Różnica między tymi dwoma technikami grafiki komputerowej występuje między innymi w sprzęcie wymaganym do kreowania. Jako że grafika rastrowa wymaga jedynie zapisu w bitach, można dzięki niej zapisać obraz dosłownie na zapalonych lub zgaszonych lampach. Przy grafice wektorowej, sprawa wygląda bardzie skomplikowanie. Zamiast zapisać punkt jako 0 lub 1, w systemie grafiki wektorowej
dany punkt zapisywany jest za pomocą równania lub równań matematycznych definiujących położenie tego punktu w przestrzeni. To oznacza, że do zapisania w systemie grafiki wektorowej nawet prostych obrazów, potrzebna jest całkiem pokaźna moc obliczeniowa systemu, na którym zapisywany jest taki obraz.
Dodatek o sprzęcie do tworzenia
Co więc definiuje moc obliczeniową systemu? Moc obliczeniowa to zdolność wykonania danej liczby działań arytmetycznych w danej jednostce czasu. W komputerze komponenty obliczeniowe to CPU (procesor) oraz GPU (karta graficzna). Procesor to centralna jednostka obliczeniowa odpowiadająca za przetwarzanie wszystkich procesów w komputerze. Im szybszy i bardziej wydajny procesor, tym szybciej komputer wykona zadania. Natomiast karta graficzna to specjalizowany układ, który odpowiada za przetwarzanie grafiki. GPU jest kluczowe dla edycji wideo, obróbki zdjęć i wykonywania obliczeń, czyli także do grafiki wektorowej oraz bardziej wymagających gier wideo. Co ciekawe, mimo że karty graficzne są o wiele bardziej wydajne w wersji dedykowanej (dzięki lepszemu układowi, większej pamięci wideo, większej ilości energii oraz lepszemu chłodzeniu), to częściej w komputerach spotkamy się z iGPU, czyli zintegrowaną kartą graficzną, taką jak układ IntelHD czy Vega od AMD. Skąd takie zjawisko? Oczywistym jest, że jeżeli układ graficzny jest lepszy, ale także bardziej wymagający w dedykowanej karcie, to będzie także droższy niż zintegrowany układ. Dla porównania, całkiem dobry procesor serii AMD ze zintegrowanym układem graficznym – 5 5600G za niecałe 500pln będzie 28 razy tańszy niż najnowsza karta graficzna NVIDIA – RTX 5090 Ti, której koszt wynosi około 14 000 pln. Warto jednak zauważyć, że różnica między wydajnością tych dwóch komponentów jest ogromna, bo mowa tu o różnicy między grafiką zintegrowaną z procesora jeszcze z socketu AM4 (wydajność: do najprostszego obsługiwania grafiki – na przykład prosta gra przeglądarkowa), a dedykowanym układem graficznym najnowszej karty wideo (sama w sobie waży aż 2850 gram!) wyposażonym w aż 32 GB podręcznej pamięci graficznej (potwór!).
System oparty na takim RTX 5090 to prawdziwe monstrum w grafice wektorowej. Jednakże tak wydajne systemy są wykorzystywane już nie do grafiki wektorowej, lecz do zadań wymagających o wiele większego potencjału obliczeniowego (na przykład kopanie sławnych bitcoinów).
Franciszek Jaśkiewicz